Nie bój się szukać wsparcia!

Marcin Koch 07/04/2020

Rozmowa z Dorotą Mintą, psycholożką i psychoterapeutką o tym jak radzić sobie z obecną sytuacją, gdzie szukać pomocy, na co zwrócić szczególną uwagę.

  • Działaj w obszarze, na który masz wpływ tu i teraz, liczą się nawet najmniejsze rzeczy.
  • Myśl bez planów długookresowych, planuj dzień.
  • Pracuj zespołowo.
  • Bądź szczery sam ze sobą i z innymi.

 

Chciałbym porozmawiać o sytuacji właścicieli firm. Zmagają się obecnie z listą niekończących się problemów, bardzo dużo pracują, rozmawiają o rozwiązaniach dla swoich firm albo jest to wciąż przed nimi. To wywołuje stres, niepokój, brak poczucia pewności co do teraźniejszości i przyszłości. Biorą pod uwagę bankructwo, często utratę dorobku ich życia. Po drugiej stronie nie zawsze mają osoby, które chcą z nimi prowadzić partnerski dialog.  Jak sobie poradzić z narastającym lękiem, stresem?

To jest lęk dysfunkcyjny, paraliżuje i powoduje, że przestajemy myśleć. Dobrą rzeczą jest np. medytacja jednak nie każdy się w tym odnajduje. Innym pomysłem jest skupienie się na czynnościach, które możemy wykonać tu i teraz. Myśleć bez planów długookresowych, przykładowo zamiast eleganckiego menu, które serwujemy na co dzień w restauracji, przygotować prostą zupę i proste danie główne na najbliższy tydzień. Przy okazji dając zajęcie kucharzom co pomoże im przetrwać trudne dni niepewności o przyszłość. Należy planować krótkookresowo, czyli inaczej niż robimy to zazwyczaj prowadząc biznes, jakim jest restauracja.

Bardzo pomocne będzie też szukanie rozwiązań w grupie. Spróbować robić coś wspólnie, zaangażować ludzi do projektu. Możemy oferować menu z inną restauracją, tak aby pracować w jednym miejscu, aby dzielić się kosztami i zyskami. Badania WHO mówią, że działanie w grupie powoduje, że obniżamy swoje napięcie wynikające ze stresu. Niestety Polacy nie mają nawyku pracy zespołowej, jednak to jest dobry czas aby nad tym popracować. Jestem przekonana, że to pozwoli nam lepiej sobie poradzić z tą trudną i całkowicie nową sytuacją.

Jak zachować spokój w obliczu wszechobecnej paniki? Pracujemy dużo, może to mieć zły wpływ nie tylko nasze zdrowie, na relacje z bliskimi.

Wszyscy mamy kogoś komu ufamy, partnera, wspólnika, przyjaciela. Porozmawiajmy o tym, mamy prawo do paniki, ale należy to komunikować. Opowiadajmy takiej osobie o swoich emocjach i niepokojących myślach – nie wolno tego tłumić, nie udawajmy, że jest super. Warto pamiętać o sprawie utraty kontroli, przez lata prowadzący biznes mieli poczucie wpływu na swoje życie i prace. Nagle to poczucie sprawczości zostało utracone. Rozwiązaniem będzie działanie w obszarze, na który mamy wpływ tu i teraz, a liczą się nawet najmniejsze rzeczy.

W swojej pracy zapewne spotykasz się z wieloma pytaniami ze strony przedsiębiorców? Czy są jakieś które są typowe dla osób pracujących w gastronomii?

Jedną rzeczą, która jest budująca to mówienie przez wielu restauratorów o pracownikach a nie tylko o samej restauracji, to daje bardzo pozytywny obraz branży. Wiele osób pracuje nad problemami i angażuje do tego pracowników, nie martwią się tylko o firmę jako taką, ale przede wszystkim o zatrudnione lub kooperujące osoby. Spotykają się i wspólnie z zespołem myślą co zrobić dalej, mają wolę przetrwania. Przykładem z życia jest wspólna tzn. pracowników i pracodawcy decyzja o obniżeniu zarobków, gdzie inspiratorem do tej zmiany był pracownik. Oczywiście taka współpraca z zespołem będzie trudna jeżeli wcześniejsze relacje w firmie były złe. Musze jednak powiedzieć, że bardzo się cieszę, że pojawiają się zachowania solidarnościowe, to jest bardzo budujące.

Konfrontujemy się z wyzwaniem trudnych rozmów z pracownikami. Te rozmowy mogą wywołać wiele emocji, po obu stronach. Co takim osobom poradzisz? Niektóre osoby mogę je odwlekać z obawy, że sobie z nimi nie poradzą

Spodziewać się można różnych rzeczy, emocji, argumentów, z którymi trudno się zmierzyć. Warunkiem poradzenia sobie z taką sytuację to bycie szczerym. Lepiej jest powiedzieć, że się nie wie albo że szuka się wciąż rozwiązania niż oszukiwać. Można zaangażować pracownika do rozmowy, podzielić się z nim problemem, włączenie w tworzenie rozwiązań. Pracodawca w przypadku zwolnienia może również pomyśleć co z takim pracownikiem będzie dalej, zaproponować jakieś rozwiązanie, które pozwoli zatrudnić pracownika ponownie w momencie, kiedy będzie go na to stać. Problemem dla wielu osób w obecnej sytuacji jest nagłe znalezienie się w wszechogarniającej pustce, nie ma gości, klientów, pracowników, wszystko się zmieniło, pomyślmy o też tym, o emocjach, które dotykają i pracodawców i pracowników.

Co jest Twoim zdaniem obecnie najważniejsze, aby poradzić sobie w trudnej sytuacji?

Zaplanować każdy dzień i poza pracą mieć w pamięci, że odpoczynek jest równie ważny jak praca. Jak nie będziemy odpoczywać to przestaniemy mieć siłę aby cokolwiek móc robić, rozwiązywać problemy. Proste rozwiązania są najlepsze, wyjście na spacer, rozmowa z bliską osobą, książka czy inna lubiana przez nas czynność. Nie zapominajmy o tym. I trzeba spać! Jeżeli mamy problem ze snem, pomyślmy o tym bo brak snu spowoduje kolejne problemy ze zdrowiem. Jeżeli przez kilka dni z rzędu nie możemy zasnąć lub budzimy się po zaledwie kilku godzinach należy skierować się do specjalisty – wielu psychoterapeutów i psychiatrów działa w tej chwili on line. Skorzystanie z fachowej pomocy jest też wyrazem odpowiedzialności, jeżeli odpowiada się za biznes, za ludzi trzeba być w dobrej formie.

Są jednak jakieś instytucje państwowe, które mają zadanie pomagać w takich sytuacjach, gdzie się należy kierować?

W bardzo wielu miejscowościach są ośrodki np. należące do samrządu udzielające bezpłatnego wsparcia. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasła np. psycholog on-line, poradnia psychologiczna. Warto wchodzić na strony miejskie, powiatowe tam też można znaleźć linki do zarówno bezpłatnych jak i płatnych organizacji. Będąc przedsiębiorcą ma się poczucie bycia ważnym, nie chcemy zwrócić się o pomoc, bo uznajemy to za przyznanie się do słabości. Moim zdaniem takie działanie jest przejawem odpowiedzialności za siebie, jak też za pracowników.

Kończąc, obecny trudny czas dla przedsiębiorców może wiązać się z bankructwem. Tą to tragedie, których konsekwencji może być bardzo wiele. Właściciel firmy mając do spłaty długi, utratę dorobku życia, stojąc na życiowej krawędzi może mieć myśli samobójcze. Co robić w takiej sytuacji?

Nie pozostawajmy ze swoimi dylematami, niepokojącymi myślami i lękiem sami. Rozmawiajmy z zaufanymi osobami, dbajmy o relacje, nawet jeżeli teraz są możliwe tylko zdalnie. Obserwujmy siebie wzajemnie, nie koncentrujmy się tylko na sobie. Warto pomyśleć o tym, żeby przyglądać się osobom, o których wiemy, że mają trudną sytuację, monitorować. Zawracamy uwagę na zachowanie bliskiej nam osoby. Ktoś o kim wiemy, że zmaga się z trudną sytuacją, postępuje lub zachowuje się inaczej, jest np. agresywny lub odwrotnie, milczący powinien wzbudzić nasz niepokój. Należy z taką osobą porozmawiać, sprawdzić czy problem nie jest bardzo poważny. Jeżeli przyjmiemy taką postawę, to bedą wokół nas ludzie, którzy w tych trudnych czasach pomogą nam przetrwać.

 

Rozmawiał Marcin Koch
For Rest Projekt
www.frprojekt.pl

Dorota Minta, psycholog, psychoterapeuta

Psycholog i psychoterapeuta. Pracuje z osobami doświadczającymi obniżonego nastroju i niezadowolenia z jakości własnego życia, zmagającymi się z niską samooceną, oraz z zaburzeniami odżywiania.Prowadzi szkolenia i warsztaty pomagające doskonalić asertywność, komunikację interpersonalną i kreatywność.  Autorka programów edukacyjnych. Współpracuje z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, administracją publiczną i mediami, służąc ekspercką wiedzą i doświadczeniem terapeutycznym. Jako ekspert opiniuje i komentuje wyniki wielu raportów opisujących naszą rzeczywistość psychospołeczną.

Ekspertka Think Tank, członek Rady Programowej Magazynu „Coaching”. Jest też prezesem fundacji STOMAlife, wspierającej osoby ze stomią.