1, 2, 3 o finansach! pierwsze kroki, by ratować swoją sytuację finansową

Magdalena Pyszczek 07/04/2020

Przymusowe zamknięcie restauracji oznacza brak dochodu, by regulować na bieżąco swoje zobowiązania. Wiele z nich musimy płacić każdego miesiąca niezależnie od tego czy mamy na to środki czy nie. Poniżej przedstawiono zestawienie, które może pomóc nam uporządkować nasze finanse.

1. Podatki i składki.

Wciąż nieuregulowana przez Państwo akcja pomocowa dla przedsiębiorców nie pozostawia złudzeń, że będziemy zwolnieni z tych opłat. Stan na dzień 30.03. jest taki, że całkowite zwolnienie z płacenie składek ZUS będzie możliwe tylko dla wąskiej grupy. W większości możemy liczyć na odroczenie – taki wniosek już pojawił się na stronie ZUS. Będzie on rozpatrywany indywidualnie. W sumie nie ma wyjścia – lepiej odroczyć i obserwować jak rozwinie się sytuacja, niż nie robić nic.  Niestety musimy udać się na pocztę, by wysłać te dokumenty.

  • Urząd Skarbowy – wniosek o odroczenie płatności podatków – nie ma gotowego wniosku. Przykładowy tekst:

    W związku z powstaniem nietypowej i niemożliwej wcześniej do
    przewidzenia sytuacji gospodarczej i finansowej, a mianowicie w związku z ogłoszeniem epidemii koronawirusa i związanych z tym utrudnień gospodarczych, uprzejmie proszę o przesunięcie/ odroczenie/ zawieszenie/ umorzenie terminu płatności zobowiązań podatkowych mojej firmy. Restauracje są zamknięte do odwołania, w związku z tym nie mam dochodu, który umożliwia mi regulowanie moich opłat na czas.

2. Stałe koszty, które opłacasz co miesiąc

  • Leasingi i raty kredytów/pożyczek.Każdy bank ma swoją politykę podejścia do zaleceń Związku Banków Polskich, które rekomendują uproszczoną procedurę i przychylność w odraczaniu spłacania rat. Niektóre idą na rękę, inne naliczają opłaty nawet w wysokości 500 zł za zrobienie aneksu. Czasami wystarczy kontakt z internetowym Biurem Obsługi Klienta, gdzie trzeba podać numer umowy i w kilku zdaniach opisać o co nam chodzi. Czasami trzeba taki wniosek opracować samemu i wysłać tradycyjną drogą pocztową, listem poleconym.
  • Media – prąd, gaz, woda, wywóz śmieci/internet/ telefon – do każdej z tych firm dobrze jest wysłać prośbę o odroczenie płatności i/lub zaprzestanie świadczenia usług na jakiś czas.
  • Urząd miasta/gminy – prośba o odroczenie spłaty rat koncesji za alkohol/ opłaty za ogródek gastronomiczny itp.
  • ZAIKS/ ZPAV/ STOART i inni– wypowiedzenie umowy/lub zawieszenie na czas przestoju lokalu.

3. Dostawcy

Alkohole – można spróbować się dogadać z dostawcami i spróbować oddać towar, który jest w stanie nienaruszonym.

Inni dostawcy – zależy od rodzaju towaru – jeżeli można go oddać to spróbuj.

 

Magdalena Pyszczek
For Rest Projekt
www.frprojekt.pl